Na tejto hodine si predstavíme nový blok, ktorý možno použiť v diagrame, blok opakovania.
V algoritme niekedy potrebujeme zopakovať niekoľko príkazov určitý počet krát. Namiesto toho, aby sme takýto príkaz kopírovali, môžeme použiť špeciálny blok opakovania - hexagon. S jeho použitím by sme napríklad ľahko otočili robota o 360° aj v prípade, že jediným príkazom, ktorý pozná na otočenie je “otočenie o 90° vpravo”.
Takto by vyzeralo otočenie o 360°, ak máme k dispozícii len príkaz na otočenie o 90°...
príklad opakovania bez použitia špeciálneho bloku
Takto by vyzeralo otočenie o 360°, s použitím bloku opakovania. Výhodou je mimo zvýšenej čitateľnosti ľahká úprava otočky o viac stupňov, stačí prepísať číslo 4 na 8 a robot sa otočí dvakrát...
príklad opakovania s použitím špeciálneho bloku
Všimnite si, že z bloku pre opakovanie vychádzajú dve šípky, dohodneme sa, že skupina príkazov, ktorá sa má opakovať, bude vždy napojená na šípku vychádzajúcu dole, pod príkaz opakovania a príkazy, ktorými sa ma pokračovať po dokončení opakovania, budú napojené na šípku vychádzajúcu vpravo z bloku opakovania.
V bloku opakovania je uvedené “pre i = 1 .. 4”, znamená to toľko, že sa má skupina príkazov opakovať 4x, ak by sme potrebovali niečo zopakovať 10x, napísali by sme tam “i = 1 .. 10”, čo presne je i a prečo to takto píšeme si vysvetlíme nabudúce.
Predstavte si, že by sme našim vysávačom chceli povysávať len obvod miestnosti:
Mohli by sme to spraviť takto:
Niektoré časti algoritmu sa opakujú:
S použitím bloku pre opakovanie môžeme algoritmus zapísať prehľadnejšie:
Pomocou bloku opakovania by sme mohli zjednodušiť aj zápis pre pohyb o 3 metre vpred: