Všetky informácie sú v počítači reprezentované len pomocou núl a jednotiek (v binárnej sústave). Čísla sa dajú do binárnej sústavy previesť známym prevodom (to ste sa už učili na iných hodinách). Do binárnej sústavy sa ale nejako musia zakódovať aj ostatné typy informácii spracúvaných v počítači - text, obrázky, zvuk, programy, ... Na kódovanie textu v binárnej sústave (teda riešenie toho, aké písmenko sa zakóduje pomocou akej postupnosti núl a jednotiek) používame kódovacie tabuľky - tie určujú, aké písmenko sa zakóduje na aké číslo. Jednou z najpoužívanejších tabuliek na kódovanie je Unicode tabuľka, ktorá vo svojom základe obsahuje ASCII tabuľku. Ak sa vám z tohoto zatočila hlava, nevadí, stačí si zapamätať, že ASCII tabuľka určuje, ktoré písmenko sa zakóduje na aké číslo - a hocijaké číslo už vieme zapísať pomocou núl a jednotiek - stačí ho previesť do binárnej sústavy.
Dôležité sú hlavne stĺpce Decimal - to je číslo v desiatkovej sústave, ktoré prislúcha znaku uvedenému v stĺpci Char. Súčasťou tabuľky sú aj netlačiteľné znaky ako napríklad znak číslo 10 - znak nového riadku (ten je v texte na miestach kde sme stlačili enter) alebo znak medzery číslo 32.
Všimnite si, že malé písmenká anglickej abecedy sú hneď po sebe, a tiež sú po sebe aj veľké písmenka anglickej abecedy, to sa nám ešte bude hodiť...
Python obsahuje vstavané funkcie ord() a chr(), ktoré vedia zistiť, aké číslo prislúcha nejakému znaku - to robí funkcia ord a tiež vedia zistiť, aký znak sa schováva za nejakým číslom - to robí funkcia chr.
napríklad:
cisloPismenkaA = ord("A")
print(cisloPismenkaA) # vypíše 65
pismenko = chr(cisloPismenkaA)
print(pismenko) # vypíše A
# aj toto by vypísalo A
print(chr(ord("A")))
Veľa šifier je založených na posune písmen v abecede, napríklad by sme mohli šifrovať text tak, že každé písmenko v texte posunieme o jedno písmeno v abecede, teda "a" prepíšeme na "b", "b" prepíšeme na "c", "c" prepíšeme na "d", a tak ďalej ("z" prepíšeme na "a"). Takéto niečo sa dá veľmi jednoducho spraviť aj automaticky pomocou funkcie ord a chr. Ak chceme napríklad posunúť písmenko o jedno v abecede, stačí ho konvertovať na číslo funkciou ord, získané číslo zvýšiť o jeden a potom toto zvýšené číslo konvertovať na písmenko funkciou chr.