testovac.sk

.py files, print

Shell je super nástroj na "porozprávanie sa" s Pythonnom, môže nám pomôcť s matematikou a tiež si v ňom vieme rýchlo odskúšať, či a ako funguje nejaký príkaz. Písaním príkazov do Shell ale nevzniká žiaden program - program je algoritmus (a algoritmus je postup), ktorý zvyčajne pozostáva z viacerých krokov, tak, ako sme to videli pri práci s vývojovými diagramami. V tejto kapitole sa naučíme vytvárať programy, ktoré si je možné uložiť a potom znova spustiť. Prvý príkaz, ktorý v Python-e použijeme je print, príkaz na výpis (vo vývojovom diagrame by to bol kosodĺžnik).

Program ako súbor

Programy sa zvyčajne píšu ako súbor, ktorý obsahuje jednotlivé príkazy (niekedy aj tisíce riadkov príkazov). Program ako súbor sa potom spúšťa ako celok a príkazy sa vykonávajú postupne - riadok po riadku. Takto môže vzniknúť pomerne komplikovaný program.

Programovanie "do súboru" nám vie uľahčiť aj nám známy program Python IDLE. V hornom menu vyber položku "File"/"Súbor" a následne "new file"/"nový súbor". Otvorí sa nové okno - v podstate textový editor (ako NotePad), do ktorého budeme písať kód. V tomto okne už nefunguje automatické vyhodnotenie príkazu po stlačení klávesy Enter, namiesto toho sa nám kurzor presunie do nového riadku, tak, ako sme je to bežné v textovom editore.

open new file in IDLE

Otvorí sa nové okno, do ktorého píšeme kód:

IDLE - text editor window

Spustenie programu

Celý program (kód napísaný v novom okne programu Python IDLE) môžeme spustiť kliknutím na "run" a následne "run module" v hornom menu. Klávesová skratka je f5. Ak si si súbor s kódom ešte neuložil(a), budeš na to pri prvom štarte programu vyzvaný(á). Súbory obsahujúce kód napísaný v jazyku Python majú príponu .py.

IDLE - no output issue

Po spustení uvidíš v okne interaktívneho iterpretra SHELL riadok "__ RESTART: ... __" označujúci začiatok vykonávania Tvojho programu. Pod týmto riadkom sa budú zobrazovať výpisy Tvojho programu, chybové hlášky - ak máš v kóde chybu (zvyčajne červenou farbou) a tiež bude možné programu zadávať vstup (ak mu v kóde prikážeme niečo načítať). Po spustení nášho kódu vidíme prázdne okno... prečo? Python predsa vie, koľko je 1+1... 🙁

IDLE - no output issue

Python nič nevypísal, pretože sme mu nepovedali, že to má urobiť. Ak v kóde uvedieme len 1+1, Python si vypočíta, že je to 2, ale hodnotu nevypíše, je to akoby sme spravili niečo takéto:

IDLE - no output issue (flowchart)

Chceli by sme ale čosi takéto...

IDLE - no output issue - solution (flowchart)

Príkaz, ktorý zabezpečí výpis sa volá print.

Príkaz pre výpis - print()

Prvým príkazom, ktorý sa naučíme je print, jeho úlohou je vypísať na výstup čokoľvek, čo dostane ako parameter. Náš program prepíšeme:

shell eval simple addition in print

Všimni si, že príkaz print je v zobrazený inou farbou ako okolitý text, je to preto, že ide o príkaz a IDE to rozozná. Príkaz sa skladá zo svojho názvu "print" a zátvoriek, do ktorých píšeme argumenty - s tými príkaz pracuje. V príkaze print(1+1) je argumentom 1+1.

Po spustení sa nám už zobrazí výsledok...

shell eval simple addition in print - shell

Príkaz print - viac argumentov

Príkazu print môžeme v zátvorkách uviesť aj niekoľko argumentov oddelených čiarkami. Príkaz print pracuje tak, že každý argument vyhodnotí samostatne a výsledky ("pospájané" medzerami) vypíše na výstup (do okna SHELL).

Napríklad:

print - more arguments

Tento program vypíše:

print - more arguments

Príkaz print - výpis textu

Veľakrát potrebujeme vypísať aj obyčajný text, nie len výsledok nejakého výpočtu. Príkaz print môže dostať aj argument, ktorý je "obalený" úvodzovkami, pre Python to znamená, že takýto argument nemá vyhodnocovať ale hneď vypísať.

Napríklad:

print string

Tento program vypíše:

print string - shell

Cvičenia