Dva nové pojmy, pomocná a iteračná premenná.
Niekedy sa nám hodí vytvoriť si pomocnú premennú, aj takú, do ktorej síce nič nenačítame ale pomôže nám vypočítať požadovaný výsledok. Napríklad, ak by sme chceli spočítať 5 načítaných čísel, mohlo by to vyzerať takto:
Pozor na príkaz sucet = sucet + x, toto nie je rovnica! Znak “=” je príkaz priradenia, teda zápis sucet = sucet + x znamená, že nová hodnota v premennej sucet bude výsledok výpočtu sucet + x.
Vykonanie príkazu sucet = sucet + x prebieha takto:
Vieme, že cyklus (príkaz opakovania) je vlastne len zjednodušený zápis, namiesto toho, aby sme rovnakú časť diagramu písali viackrát, použijeme opakovanie. Teraz na chvíľu zabudneme na to, že máme blok opakovania a algoritmus na výpočet súčtu piatich čísel napíšeme bez neho. Vysvetlíme si na tom, ako funguje priradenie sucet = sucet + x.
V cykle (príkaze opakovania) píšeme “pre i = 1..4”, má to svoj špeciálny význam. Hovoríme tým, že v rámci príkazov, ktoré sa opakujú (sú zaradené pod hexagon - blok opakovania) môžeme používať premennú, ktorej hodnota je v každom jednom opakovaní iná - postupne v rozmedzí dvoch čísel. Ak teda napíšeme “pre i = 1...4”, hovoríme tým, že premenná i postupne nadobudne hodnoty 1, 2, 3, 4 a s každou jednou hodnotou sa vykonajú príkazy cyklu.
Majme napríklad takýto cyklus:
Tento cyklus by postupne vypísal všetky čísla 1,2,3,4. Ak by sme to chceli prepísať pomocou značiek bez použitia cyklu, mohlo by to vyzerať takto: